Jak działa hydrobotaniczna oczyszczalnia ścieków?
Głównym zadaniem oczyszczalni ścieków jest zmniejszanie ilości zanieczyszczeń, które zawarte są w odpadach różnego pochodzenia. Dzięki temu ścieki, które finalnie często trafiają do odbiorników biologicznych, nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Oczyszczanie może przebiegać na rozmaite sposoby, na przykład przy użyciu substancji biologicznych czy chemicznych. Na uwagę z pewnością zasługuje nietypowe oczyszczanie hydrobotaniczne.
W tego rodzaju oczyszczalniach ścieków wykorzystuje się dość interesujące środki – rośliny pływające lub zakorzenione. Oznacza to, że w procesie oczyszczania ścieków może brać udział na przykład rzęsa wodna, trzcina czy pałka wodna. Czasami w oczyszczalniach można spotkać także rośliny swobodnie pływające, wśród których największą popularnością cieszy się pistia, hiacynt czy wywłócznik. Warto jednak wiedzieć, że hydrobotaniczne oczyszczalnie ścieków sprawdzają się wyłącznie w miejscach, gdzie procesowi oczyszczania poddawane są tylko niewielkie ilości płynnych odpadów.
Stworzenie tego rodzaju oczyszczalni wymaga zagospodarowania stosunkowo dużej powierzchni, przez co oczyszczanie za pomocą roślin nie sprawdza się w stosunku do znaczącej ilości ścieków.
www.pinb.czest.pl